bannar

Galeria zdjęć

Warsztat z księdzem Joe Pereira

 

W dniach 09-11.09.2016 po raz drugi odwiedził nas w Szczecinie ksiądz Joe Pereira i poprowadził warsztat jogi w sali gimnastycznej Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Ks. Joseph Pereira (ur.1942) ukończył studia psychologii, filozofii i teologii w Indiach oraz studia terapeutyczne w USA. Jest założycielem i dyrektorem Kripa Foundation i konsultantem Archidiecezji Bombaju d.s. resocjalizacji osób uzależnionych. W 2009 roku rząd Indii przyznał mu Padma Shri Award,  najwyższe odznaczenie  za zasługi dla narodu hinduskiego. Od 1968 praktykuje  jogę wg. B.K.S.Iyengara, której elementy stanowią integralną część programu Kripa. Ojciec Joe przez wiele lat uczy Medytacji Chrześcijańskiej. Kierując się zasadą, że „Łaska realizuje się w ciele” w szczególny sposób łączy on chrześcijańską wiarę z hinduską mądrością uwzględniania roli ciała na drodze duchowego wzrostu.

 

Trzy dni, które spędziliśmy na sali obfitowały w nowe doświadczenia nabywane w atmosferze radości i spokoju. Wielu uczestników mówiło wręcz o mistycznym przeżyciu. Ksiądz Joe Pereira to niezwykły człowiek z ogromną charyzmą łączący dwa światy: jogi i religii chrześcijańskiej. Hasła przewodnie warsztatu: "Uśmiech mózgu", spokój i harmonia w środku oraz dawanie sobie szansy na co dzień. Ojciec Joe wprowadził też nowe pojęcie "Ego joga", które oznacza skupianie się na sobie, perfekcji w wykonywaniu asan, dążenie do bycia najlepszym, a joga powinna być codzienną skrupulatną pracą, sprawiającą, że ciało jest naszą świątynią. Kiedy jest się na co dzień z jogą (skupieniem wewnątrz, świadomym oddechem), a nie "ego jogą", to zachodzi w nas zmiana na poziomie komórkowym, a nasza praktyka może być formą codziennej modlitwy.